YENGEÇ SEPETİ


10/07/2016

Sarıyerde iki ay önce tanıştığım balıkçı arkadaşım Celal bey ile bugün tekrar buluştuk. Ben yine kekik çayı söyledim. Celal bey ise tavşan kanı demli çay. Sohbetimiz esnasında farkettimki gömlek cebinde taşıdığı sigara paketi ile artık yollarını ayırmıştı. Kendisinin adına sevindim. Nasıl yapabildiğini merak ettim. Celal bey hemen önümüzdeki yengeç sepetini göstererek anlatmaya başladı:

‘’Çocukken babamla denize açılırdık. Babam, tuttuğumuz yengeçleri içine koyacağımız sepetin kapağı olmasına gerek olmadığını söylerdi. Yengeçleri görüyor musunuz? Her biri sepetten dışarı çıkmak istiyor ancak yengeçlerden biri sepetten yukarı tırmanmaya başladığında diğer yengeç arkasından tırmanıp onu aşağı doğru çekiyor. Yıllarca gözümün önündeki bu gerçeği görememişim. Başkalarının düşüncelerini keşfetmekten hoşlanıyoruz, fakat kendi düşüncelerimizin keşfedilmesine ilk önce kendimiz kızıyoruz. Tepki gösterdiğimiz bile oluyor. Bizi aşağı doğru çeken şeyleri canımızı acıtmamak için o anlarda görmezden geliyoruz.’’

Celal beyin tanımlaması beni oldukça düşündürdü. 

Yaşantımızda değer verdiğimiz hatta bizde alışkanlık yapan bazı insanlar olabilir. Onlarla iletişim halinde olmaktan ilişki kurmaktan keyif alabiliriz. Ancak çoğu zaman bu insanların bize zarar verdiklerini, sağlıklı yaşam sınırlarımızı sessizce ihlal ettiklerini farkedemeyiz. Farkettiğimizde ise kendimizi korumak uğruna devreye soktuğumuz savunma mekanizmalarının, bilinç dışından gelip kendi bilincimizden önce davrandığını göremeyiz. Bu durum zaman geçtikçe daha da bağlanmamıza neden olur. Bizi iyi hissettirdiğini düşünürüz. Ancak gerçeği görebildiğimizde canımız yanar. 

Bu sohbette yaşama dair öğrendiğim pek çok şey oldu. Geliştiğimi, önemli kazanımlar elde ettiğimi hissettim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Emek verip okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Uğur UğuralLink :Uğur Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.