KARNE GÜNÜ STRESİNİN ŞEKERLE BAĞLANTISI


08/06/2017

Karne günü yaklaşırken çocuklarımızın şeker içeren maddelerle gazlı içecekleri daha yoğun tükettiğini görüyorum. Yapılan bilimsel çalışmalar, çocuklardaki şeker tüketimini yoğun kaygı durumu ve biyolojik bağımlılık ile ilişkilendiriyor.

Bazı çocuklar, karne günü eve getirecekleri notlar ne olursa olsun kendilerini doğal, değerli ve sonuçtan sorumlu buluyor. 

Bazı çocuklar ise değersizlik, kaygı ve utanç hissediyor. Olumsuz duygular yaşayan çocuklar karnedeki notları; kişilik ve karakterinde ölçüldüğü bir yaşam notu olarak görüyor. Bu yüzden yoğun stres altındaki çocuklar mutluluğu şekerde arıyor. 

Çünkü şeker veya şekere dönüşen maddeler, çocuklarımızın vücuduna girince kimyasal bir reaksiyondan geçerek alkole dönüşüyor. Şekerin etkisi geçtiğinde ise çocuklarımız yaşama karşı olumsuz duygular geliştirebiliyor. Bu duyguların en yoğun yaşandığı gün ise; biyolojik ve psikolojik etkenlerin tetiklendiği karne günü oluyor. 

Çocuklar karne gününde kendilerini değersiz ve yaşama karşı ilgisiz hissedebiliyor. Çocuğun içinde büyüdüğü ortamda hangi değerlerin saygı gördüğünü, çocukların hangi değerleri içine sindirdiğini keşfetmemiz gerekiyor. 

Ancak bu sayede olayların anlamlarını tartışabileceğimize; karne notlarından çok daha değerli, empati sahibi olan ve etik davranan nesiller yetiştireceğimize inanıyorum.

Emek ve zaman ayırıp bu konu hakkındaki düşüncelerini yorumlarla paylaşan annelerin yaşadıklarını, kendi çocukları ile olan iletişimlerini aşağıdaki linkte sizlerle paylaşmak istiyorum. Yapılan gözlemlerin bilgi açısından bizlere büyük zenginlik kazandıracağını düşünüyorum.

facebook.com/Dr.U.Ugural/KARNE GÜNÜ STRESİNİN ŞEKERLE BAĞLANTISI

Saygı ve sevgilerimle.
Uğur UğuralLink :Uğur Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.