DÜNYANIN EN FAYDALI 12 BİTKİSİ - BÖLÜM (2)


04/08/2013

Sağlığı değerli yaşam dostları.

Geride bıraktığımız hafta içerisinde dünyanın en faydali 12 bitkisi köşe yazımız sizlerden büyük ilgi gördü. Rekor sayıda soruyla mail kutularımız doldu. Tariflerin uygulanması sonrasında paylaştığınız hikayeler ise en güzeliydi. Yaşamı değiştirecek 12 bitkinin, bir kısmını önceki yazımızda detaylica incelemiştik. Bu hafta yine dünyanin en faydali 12 bitkisini incelemeye devam ediyoruz. Şimdi sırada beşinci bitkimiz var.

Bu bitkinin bir sakızı var. Gövdesinden elde ediliyor. Özellikle bu sakız eklem iltihaplarında; yani omzum ağrıyor boyum ağrıyor kolum ağrıyor dirseğim ağrıyor diyorsanız mutlaka tavsiye ediyorum. Eklemin çevresini saran BURSA dediğimiz bir kılıf vardır, o eklem çevresi kılıfın iltihaplarında yani sonuç olarak size yansıyan kol – omuz – dirsek ve el bileği gibi ağrılarda, ishal kesme konusunda, solunum yolu enfeksiyon şikayetlerinizde son derece etkili. Yüksek kolesterolü olanlar, bel ağrıları olanlar, gut şikayeti olanlar ve fibromiyarji dediğimiz yani vücudun her tarafında ağrı şikayeti olanlarda şimdi açıklayacağım besin son derece etkili besinlerden birtanesi. Adı ANADOLU SIĞLA AĞACI Hatta yerel adıyla GÜNLÜK AGACI. ANADOLU SIĞLA AĞACI’ ndan elde edilen sakız inanılmaz özelliklere sahip. En belirgin en ciddi medikal etkisi ise ileri düzey mide hastalıkları üzerine. Mide kanaması geçiren, ülser şikayeti olan hastalarda üç ay gibi bir sürede kullanım durumunda  iyileşmelere ve şikayetlerin tamamen sona ermesine ben bizzat şahit oldum. Sırada altıncı bitkimiz var. Bu bitkimiz bağırsak sorunlarınızı azaltıyor. Bir kişinin fitleşmesinde atletik bir hale gelemesinde incelmesinde zayıflamasındaki en büyük sorun bu! Diyelimki mide bulantınız var yada gastroenterit şikayetiniz var. Nedir gastroenterit?Hem yukarıdan kusuyorsunuz hem aşağıdan ishalle giden bir probleminiz var. Mide bulantısına – gastroenterit’e ve ishale son derece etkili olan besinlerden bir tanesi altıncı sıradaki bitki. Ayrıca diyelimki çocuğunuz uyumakta zorluk çekiyor bir türlü uykuya dalamıyor 12 yaşına kadar olan çocuklardan bahsediyorum. Aynı şekilde stresli ve ruhsal açıdan sıkıntılı dönemlerinizde sizler için faydalı olabileceğini düşünüyourm. Hangi bitkiyi kullanacaksınız? Yaşamı değiştirecek 12 değerli bitkiden bir tanesi daha geliyor;  PAPATYA. Yedinci sıradaki bitkimiz özellikle bayan okurlarımızı oldukça yakından ilgilendiriyor. Adet dönemini düzenleyen bir bitkiden bahsedeceğiz şimdi. Aynı zamanda kısırlık sorunu olan hanımlar, eğer 1 -2 yıl süreli düzenli olarak kullanırsanız ve hamilelik başlandığında kullanıma son verirseniz çok faydalı.  Yani kısırlık problemi olan ve adetleri sorunlu geçen hanımlar, bir otuz gün gün, bir elli gün, bir kırkbeş gün, bu tür gecikme sorunlarında son derece faydalı. Adet krampları ve göğüs hassasiyeti varsa yine son derece faydalı bir besinden bahsediyorum bu besin HAYIT AĞACI.  Kramp ve göğüslerde ağrıya neden olan hormonun seviyesini işte bu besin mucizevi bir şekilde düşürüyor.

Vücudumuz eşssiz bir orkestradır. 26 milyar beyin hücresi, 650 adet kas,206 adet kemik. Ve bu orkestranın bir tek şefi var o’da hormonlarımız. Bu haftanın sekizinci sıradaki son besini benim favorim. Bir öernekle açıklamak isterim; birisi eli sıkıştığında ahh der birisi dakikalarca offf diye dolaşır. Acının algısı farklı birşeydir yani bu acı eşiği herkeste farklıdır dolayısıyla birinin canı çok yanarken birinin canı az yanar hatta bazende eleştirirsiniz yani ne var Allah aşkına orasıda o kadar acır mı diye! Ancak acının algılanması kişiden kişiye değişir. AMA. İşte bu vereceğim bitki acının algılanması özelliğini değiştiriyor. Engelliyor. Ve dolayısıyla ağrıların azaltılmasında çok çok etkili. Doğrusu biz ağrı kesici olarakda kullanıyoruz. Yine bronşların açılarak rahat nefes almanızda, grip soğukalgınlığı gibi problemlerde rahat nefes almanızda işe yarıyor özellikle astımda. İçinde biz sporcuların çok işine gelen bir madde olan cafein olduğu için fiziksel dayanıklılığınızı arttırıyor. Şimdi herkes merak ediyor Uğur hoca ne söyleyecek diye ama çok bildiğiniz bir şey aslında. Bu besinimiz KAHVE. Ama günde sadece 2 fincan bu konuda şimdiden anlaşalım.

Değerli dostlar. Yaşam bir dengeden ibarettir. Farkettiyseniz insanlar arasındaki iletişim ve iişkilerde yine benzer bir denge sözkonusu. Aynen medikal uygulamalardaki doz ayarı gibi. Uygun doz sizi pek çok hastalıktan ve sağlıksal sıkıntıdan korur.

Galiba yaşamın dengesini yakalayıp huzurlu ve mutlu bir ömür sürdürmek varoluşumuzdaki anlamda gizli.

Sağlık ve sevgiyle kalın.

Uğur Uğural Link :Uğur Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.