ÇOCUKLARIMIZ NEDEN UYUMUYOR


13/09/2017

Araştırmaların bir çoğunda; çocukların gün içerisinde maruz kaldığı psikolojik ve fizyolojik etkilerin uyku kalitesini azalttığı, bu durumun çocuklarda bilişsel ve bedensel işlevleri bozduğu gözlemleniyor. Azalan uyku kalitesi çocuklara başlıca şu zararları veriyor:

Bellek ağlarındaki sinyalin bozulması
Beyinde bulanıklık
Dikkat dağınıklığı
Büyüme geriliği
Tip-1 diyabet
Hiperaktivite
Uykusuzluk
Depresyon
İştahsızlık
Anksiyete

Çocuklarımız farkında olmadan, gün içerisinde onlarca tehlikeyle karşı karşıya kalıyor. Çocukların en çok sevdikleri bazı hazır yiyecek ve içeceklerde bulunan ''glizkoz'' başta olmak üzere katkı maddesi içeren paketlenmiş yiyecekler, cep telefonu, tablet bilgisayar, kablosuz internet ağları ve televizyondan yayılan radrasyon ile hava kirliliği gibi etkenler; çocuklarımızın biyoritmini bozarak çok önemli bir hormon olan ''melatonin'' salınımını durduruyor.

Değerli okurlarım,

Bu sayfada yayınlanmış yazılar ve bu yazılara diğer anne babaların yaptıkları yorumlar, bu yorumlardaki gözlemler ve keşifler; çocuklarımızın sağlığı ve geleceği için özgür bir seçim yapmamız açısından bir  dönüm noktası olabilir diye düşünüyorum. Çünkü özgürlük, seçim yapabilmek demektir ancak farkında olmadıklarımızı seçmemiz olanak dışıdır. Yazıları ve yorumları okuduktan sonra anne baba olarak farkına varacağımız pek çok keşif öyle düşünüyorum ki; bizleri bekliyor. Sizlerle paylaşmak istiyorum, okumak isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

facebook.com/Dr.U.Ugural/ÇOCUKLARIMIZ NEDEN UYUMUYOR

Saygı ve sevgilerimle.Link :Uğur Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.