ÇOCUKLARIMIZ NEDEN DERS ÇALIŞMIYOR?


13/10/2017

Her çocuk kuru bilginin bol olduğu sınıf ortamında sıkılır, keşfetmekten uzak eğitim sistemine psikolojik ve biyolojik olarak tepki gösterir. Doğuştan öğrenme-keşfetme potansiyeli ile dünyaya gelen çocuklar maalesef bu eğilimlerini, şimdiki mevcut eğitim hayatında kolaylıkla kaybedebilir.

Oyun oynarken dahi kendi seviyelerini keşfedebilen çocuklarımızın geleceği, sınıf ortamında seviye belirleyen bir düzene teslim edilmekte. Peki bu seviye çocuklarımızın üstünde olursa ne olur? Çocuklarımız derse motive olamaz, dikkatini toplayamaz, çabuk sıkılır, öfkeli, bıkkın, kızgın hale gelir ve çoğu zaman kırmızı reçeteli ilaçlarla ne yazık ki haplanır.

Oysa çocuklarda öğrenme keşfetme odaklı olursa; beyindeki GABA (insan psikolojisi üzerinde etkili olan sistem) seviyesinde değişiklik meydana gelir, stres hormonu azalır, beyin dopamin salgılar ve çocuklarımız daha sakin, daha özgüvenli, iç başarısı yüksek, mutlu bireyler haline gelir. Bu sayede kimse onlara hiperaktif çocuk deme fırsatı da yakalayamaz olur.

Sizlerin gözlem bilinci olan, araştıran, bilime önem veren anne babalar olduğunuza inanıyorum. Bu sayfada yayınlanmış yazılar ve bu yazılara diğer anne babaların yaptıkları yorumlar, bu yorumlardaki gözlemler, keşifler; çocuğunuzun sağlığı ve geleceği için özgür bir seçim yapmanız açısından bir  dönüm noktası olabilir. Özgürlük, seçim yapabilmek demektir ancak farkında olmadıklarımızı seçmemiz olanak dışıdır. Yazıları ve yorumları okuduktan sonra anne baba olarak farkına varacağınız pek çok keşif bence sizi bekliyor. Lütfen aşağıdaki bağlantıyı açın ve bu keşfi beraber gerçekleştirelim.

facebook.com/Dr.U.Ugural/ÇOCUKLARIMIZ NEDEN DERS ÇALIŞMIYOR?

Saygı ve sevgilerimle.Link :Uğur Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.