AKLI SELİM


11/01/2015

Merhaba cennet Türkiyemin sağlığı değerli, yüreği güzel, ruhu güzel bilinç dolu yaşam dostları.

Farkındalık Yılı yazımızda bir okurumuzun 20 kg verdiğini belirtmiştik. Hiç sormayın, olan oldu. Mail kutularımız iflas. Sizleri seviyoruz. Şimdi gelelim taze haberlere. Sizi merakta bırakmadan yazayım en iyisi. Dün itibariyle Ebru hanım 23,2 kg. aşağı kontrol sağladı.

Bak şimdi buyur burdan yak.

Arka arkaya iki çocuk doğur sonra 3 ay'da 23 kilo ver. Birde üstüne sıkılaş. Olacak iş mi? Kendisine tekrar sigara içip içmediğini sordum. Bir tanecik yahu. Yanıt anında geldi: "- tadını dahi bilmiyorum hocam."

Halk arasında şehir efsanesi olan sigara iştah keser, zayıflatır, tok tutar, bu meret sayesinde kilo almıyorum, 'bıraktım da kilo aldım' söylemleri bilimsel bir yalandır dostlar. Bana esas şunu söyleyin. Kendinizle yüzleşmeye ne kadar cesaretiniz var?

Her çektiğiniz nefeste; bırakın akciğerleri felan beyninizde ne kadar hücre ölüyor biliyormusunuz? Şu ortaokullarda, liselerde, üniversitelerde, kampüslerde, okul çevresindeki kafelerde baca gibi sigara tüttüren nargile içen öğrenciler varya. Emeklere yazık diyorum sadece. Yaşasın popüler kültür.

Acaba Türk gençliği son yıllarda eğitimde, ar-ge'de, ne aşamada?

Akıl olarak ne üretiyor?

Neyin farkında?

Merak eden varmı?

Öğretmenlere, yetkililere, velilere sesleniyorum. Öyle selfie çekmekle olmuyor bu işler. Azıcık bilinç lütfen. İnsanoğlunun yediği, içtiği, kullandığı ne varsa davranışlarına ve yaşantısına yansır. 'Hadi ordan canım' diyenler için söyleyelim. Fizyolojik psikoloji ve psikofarmakoloji alanında yapılan bazı bilimsel çalışmalar ve tıbbi araştırmalar; nikotini 'uyuşturucu' sınıfına koyuyor.

Sigarayı bırakmak, bu sinsi düşmandan kurtulmak isteyen sağlığı değerli yaşam dostları; öncelikle şunu kabul edin. Siz paşapaşa uyuşturucu kullanıyorsunuz. Zaten bir tık ötesi terfi. Ha unutmadan. Bırakamıyorsunuz değilmi? Bağımlısınız yani. O halde siz ne bağımlısı oluyorsunuz?

İçinizden verdiğiniz o cevabı kabulleniyorsanız, bu zehirden kurtulmak için yolun yarısını zaten yürüdünüz gitti.

Peygamber Efendimiz bir hadislerinde ne güzel buyurmuşlar: "İnsanların çoğunun kıymetini bilemediği iki nimet vardır: Vücut sağlığı ve boş vakit."

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ne demişti hatırlayın: ''Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.''

Ey gençlik. Ey yetişen nesil. Anne ve babalar. Eğitimciler, veliler. Bilimum 'aklıselim'ler. Sağlığı ve zamanı neye harcadığınızı tekrar düşünün.

HAFTANIN BİLİNÇ NOTU


Sigara vücutta C vitamini ve buna bağlı E vitamini düzeyini azaltıyor. Siyah üzüm, yeşil biber, mango, karnıbahar, lahana, brokoli, portakal, mandalina, greyfurt, böğürtlen, üzüm suyu, patates, domates, bezelye, pırasa, muz, çilek, şalgam ve yeşil yapraklı besinlerle beslenin. Nikotinin sayısız zararı karşısında çok etkili olmasada savunmanızı oluşturun. Tabiri caizse nikotinden nefret etmenizi sağlayabilecek bir seçenek var. Düzenli kullanımda suda eriyen (efervesan) C vitamini sizin sigara içme kapasitenizi düşürebilir. Ancak çok dikkat etmeniz gereken nokta şu. C vitamini içindeki bir takım bileşenler sigara etkileriyle bir araya geldiğinde sizi daha hızlı şekilde kansere götürebiliyor. Bilim dünyası C vitamini konusunda ikiye ayrılmış durumda. Buluştuları tek nokta sigara ve C vitamini kesinlikle aynı günde kullanılmayacak. Yani elinizde iyi bir silah var. Ama zamanlama ve irade önemli. Ayrıca mutlaka akciğer grafisi çektirin. Hangi vitamin mineral desteğini alacağınızı uzman yardımıyla belirleyebilirsiniz.

Uğur Uğural Link :Uğur Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.